Tohle jsem já...

Andrea Sasková
Andrea Sasková
autorka VařímeSrdcem.cz

Jako malá jsem nesnášela svoje jméno a postavu… Jméno bylo příliš tvrdé a postava příliš měkká. Není většího zoufalství, než když ve třinácti zjistíte, že musíte čekat dalších 5 let na legální přejmenování… rodičům se moje jméno, bůhví proč, děsně líbilo. Dobrá, tak tedy aspoň postava! Začala jsem tušit, že to nějak souvisí s jídlem a že při ‚svíčkové s pěti‘…byť vynikající… toho s postavou moc neudělám. Výsledek mých prvních kulinářských pokusů se dostavil až překvapivě brzy – nedalo se to pozřít, takže hubnutí šlo jaksi samo. Se jménem jsem se mezitím smířila, postava už šla a já měla novou výzvu – naučit se vařit tak, aby to šlo sníst! No a snad se to i povedlo... Na chvíli jsem sběhla k jiným věcem, jako je studium, práce, děti… Na chvíli jsem opustila i Mariánky, abych se pak ráda vrátila, pustila si v kuchyni muziku na plný pecky a začala znovu vařit. No a už tady v Mariánských Lázních pár let žiju, tancuju v kuchyni a vařím o sto šest… tak pojďte ochutnat! 😉

Příběh mého VařímeSrdcem.cz začal ...

... nevědomky před lety Martin, můj manžel... zradilo ho zdraví.

Několik let marně bojoval s drobnými zdravotními obtížemi.

Nic velkého, samé "rýmičky", ale dotáhl to tak daleko, že byl 11 měsíců v roce nemocný. Vyčerpaný, frustrovaný, bez energie, bez chuti do života. Ve 30-ti letech! Neustále po ordinacích lékařů. Bez většího efektu.

"Jste astmatik, trpíte alergiemi, máte malé dítě, tak se nedivte, že jste pořád nemocný. Bohužel současná medicína Vám nedokáže pomoci" - nejčastější odpověď, kterou slyšel. Dokonce byl odeslán k psychiatrovi!

Po letech hledání se ale na něj usmálo štěstí. Dostal se do ordinace lékařky s velmi otevřenou myslí. MUDr. Zuzana Penjaková, odborná výživová poradkyně projektu Metabolic Balance. A od ní poprvé uslyšel:

" Všechno je to o jídle"

Když s tím poprvé přišel domu, nevěřícně jsme kroutili hlavami. Nicméně tonoucí se stébla chytá a tak Martin začal poprvé v životě řešit, co jí. Nastal ale problém. Jako typický chlap, který do té doby snědl vše, co mu přišlo pod ruku, najednou začal řešit, co má vlastně jíst.

Jak svoje jídlo správně poskládat?

Kde najít správné recepty? Jak si vařit? Jelikož jsem s ním soucítila a sama byla zvědavá, co se stane, chtěla jsem se mu pomoci. Vaření je můj koníček. Snažila jsem se vždy stravovat zdravě (alespoň tenkrát jsem si to myslela). Informací je, díky internetu, všude spousta … možná až moc … a dost často si protiřečí.

Takže co je vlastně zdravá strava?

Díky MUDr. Penjakové dostal manžel do ruky plán změny svých stravovacích návyků. Já tím konečně dostala směr, jak vařit.  A začali se dít věci! Dodneška to mám před očima. Martinova proměna ...

Nárůst energie, pak konec s nemocemi.

A navíc vše bylo vidět i na první pohled. Jak on sám říká:

Nechtěně jsem zhubl 15 kilo“.

Martin je urostlý, měří 185cm, před změnou stravy vážil 95kg. Je to typický chlap, takže pár kilo nahoře vůbec neřešil, bylo mu to jedno (záviděla jsem mu 🙂 ), jenže za pár měsíců byl - jen tak, mimochodem - na 80kg!

Toho už si začal všímat každý v našem okolí. První naše babička, manželova maminka. Celý život bojovala s dietami - neúspěšně. Začala pátrat, co děláme jinak. Tak jsme jí vše vysvětlili a ukázali:

má 25 kg dole a v 63 letech jí lékařka vysadila léky na vysoký krevní tlak a cholesterol!

To už se hlásili další lidé z našeho okolí s dotazy, co děláme jinak. A já předávala všechny své znalosti a zkušenosti s „jiným“ vařením všem, kteří o ně stáli. Navíc mě to „jiné“ vaření chytlo natolik, že jsem začala studovat odborné výživové poradenství. Když mě něco baví, dávám tomu maximum. Chci, aby to bylo perfektní.

Vždycky jsem chtěla, aby moje děti jedli zdravě.

Máme dva malé kluky. Sní, na co přijdou. Nechci ale, aby dopadli jako spousta dětí, které bohužel každý den vidím. Všimli jste si, kolik je všude obézních dětí? I těch malých. Vždy se sama sebe ptám, co budou dělat, až jim bude 20, 30, 45…co jim rodiče dávají asi na talíř?

Takže když mě začali oslovovat lidé z mého okolí, chtěla jsem jim ukázat nejen JAK se to dělá, ale taky PROČ to tak je a být si jistá, že to dělám dobře, už kvůli svým dětem. Postupně jsem zjišťovala, že je víc lidí, kteří mají problémy, nejen v mém okolí.

Někdo řeší zdraví, někdo řeší svou váhu, diety, někdo řeší nedostatek energie, někdo se jen cítí „nějak divně a pořád nakřáple“,

přesně jako kdysi můj manžel. Věděla jsem, že mám spoustu informací o tom, jak moc působí to, co jíme, na naše buňky, látkovou výměnu a další procesy v našem těle.

V kuchyni jsem velmi kreativní – je to můj koníček, který jsem zdědila po své babičce a své mamince. Věděla jsem z reakcí mých kamarádek, příbuzných a známých, že spousta z nich hledá inspiraci, jak správně, kvalitně a dobře jíst.

Věděla jsem, že nám se tyto problémy podařilo vyřešit

a tak jsem se rozhodla pomoci i dalším lidem. Před mateřskou dovolenou jsem budovala kariéru jako odborný specialista v technologických odděleních několika velkých firem. Využila jsem tyto zkušenosti a sestavila jsem projekt VařímeSrdcem.

Je založený na moderní technologii chytré mobilní aplikace a pomáhá lidem orientovat se ve složitém světě zdravé stravy.

Dá vám nekonečnou inspiraci pro každodenní starosti,

co jíst, aby to bylo zároveň zdravé a chutné jídlo.

A k tomu:

  • usnadní vám práci s nejčastějším důvodem nákupů – potravinami.
  • nahradí práci výživového poradce
  • a ukáže vám jak se stravovat, abyste vy a vaše rodina byli zdraví, štíhlí, plní energie a chuti do života - tak jak se to povedlo u nás doma. Přirozenou, jednoduchou a levnou cestou přes jednu z nejzákladnějších lidských potřeb – jídlo.
  • a navíc umí „zázraky“ 🙂 – "vykouzlí" vám recept na jídlo podle surovin, které máte zrovna po ruce 😉

VařímeSrdcem pomáhá tam, kde to nejvíc potřebujete.

Přesvědčte se sami. Klikněte sem >>>