Jarní bylinky aneb co zbaštit na louce

1641x

Milujete rozkvetlou louku? Jaro je tu a s ním spoustu krásných květin a bylinek s příznivými účinky na vaše zdraví. Po přečtení toto článku se na rozkvetlou louku budete dívat úplně jinýma očima.

Nemusíte být zrovna babka kořenářka

Upřímně. Nejsem žádná babka kořenářka. I když by se mi to moc líbilo. Vědět tak po jaké bylině sáhnout, když je někomu ouvej. A hlavně! Mít ji vždy při ruce. Jako v pohádce. Ale nejsem. V tomhle životě určitě ne.

Jenže v životě si musím nějak poradit. I když žiju hodně v souladu s mým tělem. A poslouchám ho v tom, co potřebuje. Sem tam to “ouvej” přijde i na mě. A přece jen. Je fakt dobré mít při ruce pomocníky. Takovou malou “kpz” ká-pé-zetku doma. Určitě to tak máte i vy. Já vám ráda prozradím tu mou.

Co třeba začít bylinkou, kterou znám od mala. Děti ji chtějí v jednom kuse trhat. A vídám ji v trávě pořád. A když píšu pořád, tak tím myslím fakt celý rok.

Tou kouzelnou bylinkou a krásnou kytičkou jsou sedmikrásky. Při mírnější zimě je můžete najít dokonce i pod sněhem. Nejlepší je čerstvá. Jen tak ji sníst na procházce. Anebo jí ozdobím salát. Když jich je hodně, pověřím děti. Hromadné sbírání je fajn. Nasuším si je na zimu. V zalitém šálku vypadají navíc krásně. Připomenou mi malá sluníčka a třeba i čas, kdy jsem je sbírala na slunci s dětmi. Už jen to léčí. Takový účinek na pohlazení duše je k nezaplacení. Ale hlavně. Sedmikrásky pomůžou i mému tělu – lépe odkašlat, povzbudí imunitu v boji proti kašli a ještě vyčistí krev od toxinů.

Kašlete na kašel

Na jaře nikdy nechci prošvihnout dobu, kdy kvete podběl.

Mám tyhle žluté kvítky ráda. Možná i proto, že jsou poměrně vzácné. Jakto že vzácné, když rostou na skládkách, při cestách? Ano, vzácné. Kvetou totiž krátce. Záleží jak teplé je jaro.

Podběl kvete někdy na přelomu března/dubna. A navíc, je vzácné najít nezaprášené místo. Zaprášené mi moc nechutnají 🙂 Ráda si na čerstvém květu pochutnám. A zase, když si ho do zásoby nasbírám a nasuším na zimu, vzpomenu si při pití čaje na to slunce a děti, se kterými jsem zažila další hezký den. Tahle malá žlutá sluníčka mi v zimě pomáhají vyléčit kašelpovzbudit sílu plic.

Bylinky nerostou jen na zemi

Většinou v 1. polovině května kvetou smrky. A to je čas, kdy se vydávám na sběr smrkových výhonků. Jenže pozor! Smrkové výhonky se nesmí otrhávat, ubližuje to stromům. Ale když máte kamarády s živým plotem ze smrků, máte vyhráno.  Oni by je stejně ostříhali. Takže takhle strávíte příjemný čas s přáteli, na čerstvém vzduchu a ještě si přineste domů opravdový zázrak pro vaše zdraví. Jinak, do lesa můžete taky, ale buďte ohleduplní a šetrní při sbírání. 

Sbírám jen světle zelené mladičké výhonky na konci větviček. V nich je vitamin C a silice, které jen tak jinde nenajdete. A jak to do sebe dostanu? Hned na místě. Prostě do pusy, po částech a žvýkat. Silice i Céčko se uvolňují pozvolna.

Zbytek vrátím přírodě. Jakože vyplivnu. A co nepřežvýkám, vezmu domů. Vyrábím z nich sirup. Buď jen smrkový. Ten milují děti i jako netradiční šťávu v zimě anebo k ochucení čaje. Pořád ideál jako prevence a příjemné doplnění vitaminu C. Anebo jako skvělou bylinku pro účinný a lahodný sirup proti kašli.

A jak na něj? Smrkové výhonky a nakrájený citron na plátky prosypávám cukrem. Naplním tímhle způsobem velkou sklenici. Končím vrstvou cukru. Uzavřu sklenici, nejlépe tu 5litrovou, a postavím na 2-3 týdny na slunce. Přes sítko nebo plátýnko vymačkám a dám do chladu. 

Přírodní poklady pro detox organismu

Březen a duben jsou ideální pro sbírání kopřiv (Co v nich najdet dobrého si přečtěte v PREMIUM klubu Vaříme Srdcem.cz). Jasně, čerstvé jsou nejlepší. Jarní očista krve kopřivovou kúrou. Ranní čajík z čerstvých kopřiv týden maximálně tři. Prostě ideální očista po zimě. A když během léta dostanete chuť na čaj, tak si přirozeně doplníte vše, co z kopřivy potřebujete ještě doladit ve svém těle. Ale jestli vám její chuť sedne… nasušte si něco na zimu a prozeleníte si tělo čajem. 

Bezpochyby potřebuji mít ve své krabičce poslední záchrany heřmánek. Takže v létě si najdu jedno slunné poledne (ideální čas na sběr) a nasbírám si zásobu květů na zimu. Je pro mě pomocníkem, když nastoupí lehké potíže s močovými cestami. Večer šálek čaje, aby přes noc co nejdéle účinkovaly látky z heřmánku právě v močovém měchýři. Když cítím, že na mě něco leze a v krku je takovéto “divno”, pak mi heřmánkový čaj obvykle zabere a mou imunitu probere k větší aktivitě. Samozřejmě, teplo, postel a spánek k tomu patří jakbysmet.

Po celé léto si dodávám něco z pampelišek (Jaký poklad se v nich ukrývá najdete v článku v PREMIUM klubu Vaříme Srdcem.cz). Buď sním květ, anebo pár tyčinek stvolů. Pampeliška má neskutečné množství účinných látek pro naše tělo. Dá se uchovávat i na zimu. A to v podobě pampeliškového medu nebo třeba sušeného kořene. Já si nejčastěji dávám pampeliškové květy i stvoly po celé jaro a léto. A na zimu už zásobu nepotřebuji.

Ale komu by nesedla nahořklá chuť pampelišky, a přeci jen byste se nechtěli ochudit o to bohatství, co pampeliška skýtá… je tu pro vás řešení. Pampeliška Křemelina od p. Trávníčka (určitě ho už z mých článků znáte 😉 ). Tenhle skvělý přípravek vám pomůže s detoxikací organismu, dodá dostatek vitamínu C pro posílení imunitního systému, posílí žaludek, játramočovou soustavu. Po očkování navíc pomáhá detoxikovat doplňové látky ve vakcínách (třeba kovy), které v našem těle určitě nechceme. Pokud budete objednávat, nezapomeňte uvést kód „830“ v objednacím formuláři a čeká na vás příjemná sleva! 🙂

V neposlední řadě je to měsíček lékařský. Pro mě bylina s nejpříjemnější vůní. V létě okvětními lístky zdobím saláty. Ale po celý rok ho užívám v podobě mastičky, na tu nedám dopustit. Zabírá na každé oděrky, jizvy, popraskané rty. Ale i jako krém na obličej, ruce a tělo.

Pro další informace o bylinkách mrkněte do článků v PREMIUM klubu Vaříme Srdcem.cz.

Krásné jaro, užívejte sluníčka a buďte zdraví! 💚